Wegetarianizm od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością. Ma wiele odmian i zwolenników. Jednym z rodzajów wegetarianizmu jest fleksitarianizm, czyli bardzo elastyczny model żywieniowy.
Już sama nazwa diety może nas skłonić do pozytywnego myślenia na temat tego modelu żywienia, bowiem określenie “fleksitariańska” powstało z połączenia dwóch słów: „flexible” (elastyczny) oraz „vegetarian” (wegetariański). W najprostszym tłumaczeniu jest to nic innego jak elastyczny wegetarianizm.
Najważniejszym założeniem diety jest fakt, iż nie trzeba całkowicie eliminować produktów mięsnych z diety. Ich ograniczenie wystarczy, do uzyskania korzyści zdrowotnych. Tak naprawdę, to jedyna różnica w porównaniu do diety klasycznej. Poza ograniczeniem mięsa i jego przetworów, możemy spożywać wszystkie inne produkty, w tym nabiał, mięso, jaja. By dieta zachowała swoje prozdrowotne korzyści, powinna być dobrze zbilansowana, czyli pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Będąc na diecie fleksi warto pamiętać o roślinnych źródłach białka, takich jak rośliny strączkowe i produkty z nich wytworzone. Można również sięgać po napoje roślinne. Najlepiej, by dieta zawierała różnorodne produkty. Mięso i jego przetwory powinny być spożywane okazjonalnie.
Pomimo, iż jest to dość młody model żywieniowy, badania naukowe są obiecujące. Dzięki ograniczonemu spożyciu mięsa można spodziewać się wielu korzyści zdrowotnych. Jest wysoce prawdopodobne ,że zmniejszając udział mięsa w diecie, zmniejsza się także ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. Istotne jest również, że dieta nie jest restrykcyjna. Łatwo ją utrzymać i w przeciwieństwie do weganizmu, nie należy obawiać się niedoborów pokarmowych nawet u osób, które stosują ten model żywieniowy bez wsparcia dietetyka.
Minusem diety fleksitariańskiej jest jej małe sprecyzowanie. Nie wiemy do końca, do jakiego stopnia mamy ograniczyć mięso, jak często je spożywać, czy mięso czerwone jest dozwolone czy też nie. Co więcej, jest jeszcze niewiele badań, na temat prozdrowotnych właściwości fleksitarianizmu.
Reasumując, przedstawiony model żywieniowy to dobry krok do zdrowego odżywiania. Sprawdzi się u osób, których interesuje dieta roślinna, ale nie chcą całkowicie rezygnować z mięsa czy produktów odzwierzęcych.