Powszechnym jest fakt, iż wpływ diety śródziemnomorskiej ma pozytywny rolę na wydłużenie życia poprzez zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym. Co więcej dowiedziono dobroczynnego wpływu na takie jednostki jak cukrzyca, otyłość, nowotwory, niepłodność oraz choroby autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne, w tym – chorobę Parkinsona. Jest to dieta posiadająca szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka.
Dieta śródziemnomorska to sposób żywienia charakteryzujący się wysokim spożyciem pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców, a także nasion roślin strączkowych. Twórca diety kładł nacisk na istotną rolę zielonych warzyw liściastych oraz świeżych ziół. W tym modelu żywieniowym występuje duże spożycie orzechów i ryb stanowiących źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególne miejsce zajmuje oliwa z oliwek, która zdecydowanie dominuje nad pozostałymi spożywanymi tłuszczami.
Istotą przedstawionego modelu żywieniowego jest mniejsze spożycie mięsa oraz produktów mlecznych. Jako deser można wybrać owoce. Analizując dietę pod względem składników odżywczych, charakterystyczne jest wysokie spożycie jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dość niskie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz odpowiednia podaż błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Dietę śródziemnomorską charakteryzuje uboga zawartość produktów będących źródłem cholesterolu, takich jak jaja, mięso czerwone czy masło. Unika się również cukru w diecie.
Warto wspomnieć, ze dieta śródziemnomorska została uznana za najzdrowszą opcję żywieniową w 2019 roku przez dietetyków i ekspertów. “Eksperci podkreślili, że na 1. miejscu wybrali w tym roku dietę śródziemnomorską, ponieważ wyniki badań naukowych wskazują na to, że pomaga ona w wydłużeniu życia i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. ”
Dieta śródziemnomorska to optymalne rozwiązanie, obejmujące wytyczne żywieniowe dla wielu jednostek chorobowych. . Jej zastosowanie wiąże się z szeregiem prozdrowotnych działań na organizm człowieka. Wdrożenie nawyków żywieniowych opartych o tę dietę nie jest trudne dla pacjentów, gdyż nie zakłada się rygorystycznych odstąpień od pewnych produktów a jedynie ich ograniczenie. Według najnowszych badań ten rodzaj żywienia może mieć duży wpływ na zapobieganie oraz leczenie choroby Parkinsona i jej powikłań.
- Paknahad Z, Sheklabadi E, Derakhshan Y, Bagherniya M, Chitsaz A. The effect of the Mediterranean diet on cognitive function in patients with Parkinson’s disease: A randomized clinical controlled trial. Complementary Therapies in Medicine 2020; 50: 102366.
- Chudzińska M, Wołowiec Ł, Zukow W, Sinkiewicz. Dieta śródziemnomorska zalecan nie tylko w chorobach sercowo – naczyniowych. Journal of Education, Health and Sport 2017; 7(6): 732-746.
- https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/ranking-diet-2019—–trzy-krolowe